Upotreba basne u podsticanju razvoja govora i kroz korelaciju sa metodikom upoznavanja okoline 
Vrsta: Diplomski | Broj strana: 37 | Nivo: Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača, Subotica

Uvod
“Basna je prvi izrastak i porod človečeskoga ostroumija,
i njom su se služili veliki ljudi za učiniti svakom
čuvstvitelne visoke i opštepolazne nauke”
Basna je oduvek bila nešto što je i kod odraslih izazivalo određenu dozu divljenja. Sličan je slučaj i sa decom, posebno malom. Basna privlači njihovu pažnju, ona nameće svoju strukturu njihovom iskustvu koje se uz pomoć nje proširuje, ona čini da deca osete one niti koje povezuju uzroke sa posledicama navodeći ih da uoče poruke, povežu ih sa svojim doživljajem sličnih stvari iz realnog života.
Tema ovog rada je upotreba basne u podsticanju razvoja govora i kroz korelaciju sa metodikom upoznavanja okoline. Upravo je gore navedeno koliko basna može da podstakne i odraslog čitaoca da doživi njenu pouku povezjući je sa svojim ličnim iskustvima. Posebanje slučaj kod male dece. Na prvom mestu, basna kao književna vrsta jeste bogata rečima koje su za decu nove. Učenjem novih reči povećava se fond reči koje deca koriste u svom rečniku što je jedan od zadataka metodike razvoja govora. Sa druge strane, animirajući njihovu pažnju upotrebom interesantnih sredstava koja će pratiti interpretaciju basne, dovešćemo do toga da deca, budno prateći tok radnje, pamte i dijaloge, što će im kasnije biti od koristi za izvođenje dramatizacije basne. Izvodeći dramatizaciju basne, deca aktivno rade na pravilnom izogovoru reči, korišćenju punih rečenica itd.
Basne se mogu, i često je u praksi tako, dovoditi u vezu sa metodikom upoznavanja okoline, što ćemo kroz ovaj rad i pokazati. Cilj i zadaci su ukazati na sve mogućnosti koje basna kao književna vrsta pruža u izvođenju korelacije ove dve metodike. Širok spektar likova, životinja zapravo, pruža neograničene mogućnosti za upoznavanje dece sa karakteristikama staništa, izgledom, načinom života, ishrane datih životinja. Takođe , njihovi postupci su veoma jasno povezani sa postucima ljudi, što omogućava da se isti povežu sa iskustvima dece o socijanim odnosima, pa se prilikom obrade svake basne obavezno akcenat stavlja i na taj deco.
Ovim radom ukazaćemo na značaj basne za razvoj govora dece predškolskog izrasta, kao i mogućnosti njenog korišćenja u korelaciji sa metodikom upoznavanja okoline.
Basne i priče o životinjama često su prisutne u nastavnom radu sa decom, ističući pri tome njihovu značajnost za srpsku književnost. Bez folklornog uporišta, možda, nikad ne bi nastala neka od poznatih dela književnosti za decu, a inspirisana prirodom i životinjama. Basna i priča o životinjama objedinjuju estetske i etičke vrednosti književnosti, otkrivajući pri tome smisao i lepotu umetnosti. Deci omogućavaju upoznavanje sa istorijom, društvenim dešavanjima, opšteljudskom etikom, estetikom i vaspitnim vrednostima određenog vremenskog perioda. Na taj način podstiču ih na razmišljanje i traženje sličnih primera kojima će oni potkrepiti svoja moralna rasuđivanja.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!